Fikirlerimi yazmadan önce bir saattir 9mg likit i bir ondan bir ondan çekmekten kafam güzel oldu belirteyim.okurken genel bir ion-spica değerlendirmesi değil benim elimde olan ürünlerin değerlendirmesi olduğuna dikkat ediniz(üretim farklılığından kaynaklanan değişimler olabilir)

DOLUM;
ion:küçük delikler ve kaybolmaya müsait oring
s pro:her şişeye uygun

KURULUM;
ion:iri vidalar tel sarmada kolaylık sağlarken coil çapı hava deliğine yakın kurulumda önem teşkil ediyor.
s pro:hava deliğine daha büyük coil yaklaşabilir.ama vidaları için tam uyumlu tornavida kullanmaz iseniz sıkıntı yakın.

PAMUKLAMA;
ikiside aynı,küçük bir fark ion da pamuk lifini likit kontrolü açıp kapatırken kaptırmak daha kolay,s pro da bir bariyer var.

MALZEME KALİTESİ;
ion 316 ti 304 çelikten daha kaliteli ama kullanımda bir fark hissettimmi? hayır.

İŞÇİLİK VE TASARIM;
ion: tank doluyken açılıp pamuğunun değişmesi çok zor s pro ya göre,ayrıca stopper olmaması deck i açarken büyük dert.topcap kapağı kolay açılıyor.cam değiştirmek kolay.
s pro:stopper var,tank dolu iken pamuk değiştirmek kolay,ayarlanabilir yanma odası hacmi orjinal.topcap kapağı zor açılıyor,likitlemezseniz bayağı zor.cam değiştirmek zor ion a göre(tank yeni iken en azından).

SIKILIK;
denemeyi her iki ato nun en sıkı ayarında yaptım.s pro 3 yaprak en küçük tek delik ion tek delikten sıkı.ama ion tek deliği kısarak aynı sıkılık yakalanıyor.

SESSİZLİK;
sıkılıkta bahsettiğim ayarlarda hayal meyal çeyrek tık s pro sessiz.bunu duymak için benim gibi izolasyonlu bir stüdyoda denemelisiniz(meslek müzisyen-baterist).yoksa iki tankta sıkılık başlığındaki ayarlarda sessiz.
not:ion 3 delikli içimde hafif ıslık var benimkinde,s pro da da bu sorunu yaşayan var konuda benimkinde yok.

AROMA VE İÇİM HİSSİYATI(Dananın kuyruğunun koptuğu yer )
tamamen kişisel bir konudur,hepimizin tat alışı,içim debisi farklı lütfen dikkat e alın.
her iki ato da;
26 lık temco düz kanthal,brand no 35 primary 9mg,6 tur aralıklı sarım,ion 0.59 ohm,s pro 0.56 ohm 15watt 3volt(civarı).mod lar drag ve funchai duo(her iki mod da yer değiştirilerek denendi).en sıkı içimdeler,ion tek delik kısılarak aynı sıkılık sağlandı.s pro yanma odası tavanı 1.5 tur indirilmiş vaziyette.
dostlar bu mesajı yazmam 20 dk falan o sırada hala bir ondan bir ondan çekiyorum son kararım bu yazdığım setup ta aroma aynı lezzet olarak(daha farklı likit ve setup ta bilemiyorum denemedim).
ısı da aynı ılık her ikiside benim için.
FARK;

ion ;boğaz vurumunu piyasadaki çoğu atomizerden farklı veriyor,eğer (siren tarzı) boğazı acıtarak vurum sağlayan atomizerlere alışıksanız ters gelebilir,boğaz vurumu yok çok yumuşak der geçersiniz.ama benim için değerli olan nikotin hissiyatı var ion da(bunu tarif etmek çok zor).insan ı yormadan tüm gün içilebilir emzik olur ve lezzetli.

s pro:daha boğaz acıtan bir vuruma sahip(detaylı ayarları ile yumuşatılabilir).ama kalitesiz aromadan kısıp boğazı yırtan atomizerlerle kıyaslanmasın kaliteli bir sertlik kastettiğim(tabiki kimine rahatsız edici gelebilir).emzik olurmu ?
kişiye göre değişir,ama yorar.

dostlar aynı masada sohbet ediyormuşuz gibi yazdım,fikrim ne ise sansürlemeden yansıttım.değerlendirme ion orjinal tank ile yapılmıştır(uzun tank a halim kalmadı).

ART NİYETLİLERE NOT:
Birini yerme birini övme niyetim yoktur,kimsenin adamı değilim,,üreticilerin her ikisinide tanımıyorum.aksine fakirs ve sirius el ele verip 300+347(kool tank ile) 647 liramı alıp beraber kop kop a gitmiş olabilirler

emeklerine sağlık iki güzel atomizer yapmışlar,İNŞALLAH dahada iyisini yapsınlar ama ucuza Spica pro vs İon rba